Як виглядає Юпітер – Хаббл зробив нові знімки ураганів планети і показав Велику червону пляму – фото

“Хаббл” зробив нові знімки Юпітера © NASA, ESA, STScI, Amy Simon (NASA-GSFC) В об’єктив телескопа також потрапила Велика червона пляма, що зменшується.

Телескоп «Хаббл» зробив два нові знімки Юпітера, на які потрапили протилежні півкулі газового гіганта. На них, зокрема, можна помітити смуги ураганів, вітри в яких дмуть зі швидкістю сотні кілометрів на годину, повідомляє Space.com.

“Хаббл” отримав зображення 5-6 січня 2024 року. Юпітер обертається кожні 10 годин, тому телескопу вдалося сфотографувати півкулю зі знаменитою Великою червоною плямою і дочекатися, доки до нього повернеться протилежна.

І одержані зображення показують, що на Юпітері відбуваються якісь події.

“Багато великих штормів і маленьких білих хмар є ознакою високої активності, що зараз відбувається в атмосфері Юпітера”, – заявила Емі Саймон з Центру космічних польотів імені Годдарда.

Юпітер пройшов перигелій – найближчу до Сонця точку своєї орбіти – 21 січня 2023 року. Схоже, що через рік нагрівання літа все ще впливає на атмосферу газового гіганта.

Відмінна риса Юпітера – білі та темні смуги, які можна роздивитися навіть у аматорський телескоп. За допомогою «Хаббла» можна роздивитися кожну деталь цих смуг. Світліші смуги називають «зони» – це області, в яких атмосфера Юпітера піднімається. Темніші смуги називають «пояси», атмосфера тут опускається.

В одній з півкуль знаходиться знаменита Велика червона пляма – ураган, який вирує щонайменше 200 років. Але питання відносно його довголіття залишається відкритим, оскільки ураган скорочується з високою швидкістю.

Наприкінці ХІХ століття ширина Великої червоної плями становила 41 тисячу кілометрів, її площа була такою величезною, що вона могла вмістити три Землі. Але коли «Вояджер-1» і «Вояджер-2» пролетіли повз Юпітер у 1979 році, вони помітили, що площа урагану скоротилася до 23 тисяч кілометрів. 1995 року «Хаббл» провів спостереження за Великою червоною плямою і помітив, що її діаметр скоротився до 20950 кілометрів.

У 2014 році діаметр урагану становив уже 16500 кілометрів, у 2021 – 14750 кілометрів, а у 2023 – вже 12500 кілометрів. Велика червона пляма перетворилася з величезного овалу, досить великого, щоб умістити три Землі, на коло, і тепер у ньому не поміститься навіть одна Земля.

Чому Велика червона пляма скорочується, вчені не знають. Але її розміри, як і раніше, вражають. Це гігантський ураган, який міг би вмістити всю нашу планету, він простягається на глибину близько 500 кілометрів в атмосфері Юпітера. Вітри, що вирують тут, дмуть на швидкості від 430 до 680 кілометрів на годину.

Science: Amy Simon (NASA-GSFC)/Image: NASA, ESA, Joseph DePasquale (STScI)

Science: Amy Simon (NASA-GSFC)/Image: NASA, ESA, Joseph DePasquale (STScI)

Раніше вчені заявили про те, що новонароджений Юпітер був настільки яскравим і гарячим, що опромінював чотири своїх супутника таким інтенсивним світлом, що випаровував на них воду і позбавляв їх летючих речовин. Це може пояснити дивний склад галілеєвих супутників планети.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *