
Посол України Зварич відхилив польську відзнаку 21.06.2026 17:53 Укрінформ Василь Зварич, представник України в Чеській Республіці, відмовився від польської нагороди «Командорський хрест із зіркою «За заслуги».
Про це дипломат поінформував на своїй сторінці у Фейсбуці, як повідомляє Укрінформ.
«Відданість інтересам Української держави, честь і гідність Президента України Володимира Зеленського, Збройних Сил України, моїх колег-дипломатів та вільного і незламного українського народу, а також глибоке почуття справедливості зобов’язують мене відмовитися від державної відзнаки Республіки Польща», — заявив Зварич.
Цю високу нагороду Зварич отримав із рук тодішнього глави Польщі Анджея Дуди у липні 2024 року, коли обіймав посаду посла України в РП.
Дипломат висловив жаль, констатуючи, що, очевидно, деякі представники польської політичної верхівки так і не усвідомили, або, можливо, не збагнули справжньої ціни свободи України, хто такі українці, проти якого противника та за які ідеали сьогодні бореться і проливає кров український народ.
«Так само вони не зрозуміли, що сьогодні важко знайти народ, який був би більш відданим дружбі та партнерству з Польщею, ніж українці, які завжди будуть вдячні полякам за відкриті серця й домівки в умовах російської агресії. І це нова велика історія, яку ми творимо разом. На превеликий жаль, політичний егоїзм засліплює, не дозволяє бачити здобутки попередніх десятиліть, реалії сьогодення та будувати майбутнє», — зазначив український дипломат.
Саме так він інтерпретував рішення польського лідера Кароля Навроцького позбавити Президента України Володимира Зеленського найвищої державної відзнаки Польщі через те, що одному з підрозділів Збройних сил України, на запит українських військових, було присвоєно почесне найменування на честь Героїв УПА.
«Таку реакцію вважаю щонайменше непропорційною та безвідповідальною», — додав Зварич.
Він вважає, що таким чином Навроцький фактично поставив під сумнів десятиліття сумлінної роботи, спрямованої на українсько-польське порозуміння та примирення. І це особливо прикро, адже процес примирення ініціювали не політики, а люди, які безпосередньо пережили найтрагічніші сторінки нашої спільної історії.
Посол підкреслив, що українці не заперечують злочинів, скоєних представниками українського підпілля проти мирного польського населення, та віддають належну шану невинним польським жертвам, і навіть в умовах сучасної російської війни відкрили шлях до ексгумацій та їх гідного поховання. Але так само не можна замовчувати злочини проти українців, здійснені польськими військовими та підпільними формуваннями, а також за часів польської комуністичної влади.
«Польське суспільство та Польська держава також мають бути готові до чесної дискусії про злочини, скоєні проти українського цивільного населення. Справжнє примирення неможливе без визнання страждань обох народів», — наголосив дипломат.
Він нагадав, що попри все Україна ніколи не ставила під сумнів право Польщі вшановувати своїх національних героїв, військові формування та діячів визвольного руху, навіть коли окремі з них пов’язані зі сторінками історії, які для українців асоціюються зі смертю тисяч невинних людей.
«Ми не вимагаємо демонтажу пам’ятників, перейменування вулиць чи перегляду державного ставлення до польських військових формувань, історичних постатей чи подій. Ми виходили і продовжуємо виходити з того, що кожна суверенна держава має право самостійно визначати власну політику історичної пам’яті та вшановувати тих, кого вважає борцями за свою незалежність і державність. Саме тому ми очікуємо такого ж ставлення до суверенного права України вшановувати тих, хто боровся за українську державу та протистояв російсько-комуністичній та нацистській окупації», — написав Зварич, наголосивши, що ми «рішуче відкидаємо спроби нав’язати українцям комплекс виключної колективної провини».
«Сьогодні, коли українські воїни щодня віддають життя в боротьбі проти російської агресії, будь-які спроби ставити під сумнів право України вшановувати тих, хто в різні історичні епохи боровся за українську державність, є не внеском у примирення, а кроком до нового розколу», — йдеться у дописі.
«Саме тому моє рішення відмовитись від державної нагороди Республіки Польща не є жестом неповаги до польського народу, до моїх польських друзів чи до тих людей у Польщі, які багато років працювали задля українсько-польського порозуміння.
Навпаки — це протест проти руйнування спадщини українсько-польського примирення, яку десятиліттями будували люди доброї волі по обидва боки кордону. Я й надалі вірю, що українці та поляки залишаться союзниками. Але союзництво може бути міцним лише тоді, коли воно ґрунтується на взаємній повазі, рівності та визнанні права кожного народу на власну пам’ять, власну гідність і власних героїв… Історія має бути простором пошуку правди та взаєморозуміння, а не інструментом політичної боротьби», — підсумував посол.
У своєму дописі він висловив щиру вдячність польським друзям та надію, що вони зрозуміють його рішення.
Як повідомлялося, президент Польщі Кароль Навроцький у п’ятницю ввечері ухвалив рішення позбавити Президента України Володимира Зеленського ордена Білого Орла. Коментуючи це рішення, він зазначив у суботу, що поляки знають, що таке війна і чим є російська загроза, водночас підкресливши, що «поляки мають свою межу терпіння, яку було перейдено».
Після рішення Навроцького 20 червня Володимир Зеленський повідомив про відправлення ордена Білого Орла президенту Польщі поштою. Глава держави запевнив, що Україна залишається відкритою до всіх змістовних форматів взаємодії з партнерами.
Своєю чергою від високих польських нагород відмовилися голова Офісу Президента Кирило Буданов, посол України в РП Василь Боднар, глава МЗС України Андрій Сибіга, експрезиденти Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко, колишній прем’єр Володимир Гройсман.
Польський прем’єр-міністр Дональд Туск повідомив, що рішення президента Польщі Кароля Навроцького позбавити главу Української держави Володимира Зеленського ордена Білого Орла грає на руку Москві та викликає шок у союзників.
Фото Укрінформу можна придбати тут
Польща Посол Україна Зварич Орден
