
Важлива лінія електроживлення до ЗАЕС відновлена, проте її підключення наразі неможливе – МАГАТЕ 26.06.2026 11:37 Укрінформ Критично важлива лінія електропередачі 750 кВ "Дніпровська", що має значення для безпеки тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції, була відремонтована, однак вона поки що не може бути введена в експлуатацію через суттєві ушкодження підстанції.
Це підтвердив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Маріано Гроссі, як передає Укрінформ.
"Відновлювальні роботи на лінії завершено, але її ще належить ввести в експлуатацію. Повторні пошкодження енергетичної інфраструктури, від якої залежать атомні станції, продовжують створювати значні ризики для ядерної безпеки та захищеності. Я знову закликаю до максимальної військової стриманості навколо всіх ядерних об'єктів та пов’язаної з ними енергетичної інфраструктури", – наголосив Гроссі.
За інформацією МАГАТЕ, технічно складний ремонт лінії 750 кВ "Дніпровська" та іншої життєво важливої енергетичної інфраструктури був здійснений після масштабного розмінування на лінії фронту в умовах локального припинення вогню, досягнутого за посередництва агентства. Команди МАГАТЕ здійснювали нагляд за проведенням робіт.
"Із шести тимчасових припинень вогню, які ми узгодили з кінця минулого року для забезпечення ядерної безпеки на Запорізькій АЕС, це було найскладніше в реалізації. Воно потребувало кількох місяців непростих переговорів, після чого було проведено розмінування та відновлення високих опор через річку Дніпро. МАГАТЕ здійснювало моніторинг робіт на місці, щоб переконатися, що вони виконуються згідно з домовленостями", – зазначив генеральний директор.
У МАГАТЕ пояснили, що припинення вогню надало можливість провести ремонт у двох ключових пунктах енергетичної інфраструктури ЗАЕС – на лінії електропередачі 750 кВ "Дніпровська", яка була відключена з березня цього року, а також на відкритому розподільчому пристрої Запорізької теплоелектростанції, через який здійснюється резервне живлення станції лінією 330 кВ "Феросплавна-1".
Водночас у МАГАТЕ повідомили, що лінію "Дніпровська" поки не вдалося повернути до роботи через значні пошкодження підстанції, розташованої більш ніж за 100 кілометрів на північний захід від ЗАЕС. За наявними відомостями, вона зазнала ушкоджень під час бойових дій наприкінці травня, а експерти агентства, які відвідали об’єкт цього тижня, зафіксували серйозні руйнування критично важливого обладнання. Відновлення підстанції триває, але найближчим часом його завершення не очікується.
Як інформував Укрінформ, 20 червня Запорізька атомна електростанція вкотре опинилася в стані блекауту – це дванадцяте таке відключення від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Електроенергія МАГАТЕ ЗАЕС Гроссі
