Змії показали ознаки самосвідомості, заявили вчені

У змій виявили ознаки самосвідомості

© Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Для рептилій вчені розробили спеціальний вид “дзеркального тесту”, за допомогою якого раніше вже знаходили ознаки самосвідомості у інших тварин.

Підв’язкові змії можуть розпізнавати свій власний запах і по-різному реагувати на його зміну, що натякає на наявність самосвідомості у цих рептилій, пише New Scientist.

Кілька тварин, включно з півнями та конями, раніше вже демонстрували ознаки самосвідомості в “дзеркальному тесті”. Для цього потрібно нанести фарбу на ділянку тіла, яку тварина не може бачити без дзеркала – наприклад, на чоло. Якщо тварина, дивлячись у дзеркало, торкається мітки, це говорить про те, що вона усвідомлює, що у відображенні знаходиться вона сама, а не інша істота.

“Але змії та більшість рептилій в основному взаємодіють з навколишнім світом за допомогою запаху”, – каже Ноам Міллер з Університету Вілфріда Лор’є в Канаді. Тому він та його колеги запропонували альтернативну – засновану на запахах – версію дзеркального тесту.

Вчені зібрали запахи 36 східних підв’язкових змій (Thamnophis sirtalis sirtalis) та 18 кульових пітонів (Python regius), протираючи їхню шкіру ватними дисками.

Потім кожній змії піднесли п’ять запахів: її власний, її з додаванням невеликої кількості оливкової олії, просто оливкову олію, запах іншої змії того ж виду та запах іншої змії з додаванням невеликої кількості оливкової олії.

Підв’язкові змії робили більше довгих клацань язиком у відповідь свій власний змінений запах, ніж на інші запахи.

“Вони роблять довгі рухи язиком лише тоді, коли зацікавлені чи досліджують щось”, – каже Міллер. Це говорить про те, що підв’язкові змії можуть розпізнати, коли щось у їхньому організмі пахне не зовсім правильно. Можливо, вони думають: “О, це дивно, я не повинен так пахнути”.

Кулясті пітони, навпаки, однаково реагували на всі запахи. За словами Міллера, підв’язкові змії набагато соціальніші, ніж пітони, тому, можливо, соціальні види більш схильні до самоусвідомлення.

Отримані результати – перше свідчення потенційного самоусвідомлення у змій, каже Міллер.

“Існує думка, що змії, та й майже всі рептилії – це мляві, інстинктивні, некогнітивні тварини, і це, безумовно, не так”, – підкреслює вчений.

Однак Йоханнес Брандл із Зальцбурзького університету в Австрії сумнівається, що це слід трактувати як самосвідомість. За його словами, така інтерпретація стає правдоподібною лише в тому випадку, якщо вдається встановити кореляцію із соціальною поведінкою.

Раніше повідомлялося, що вчені навчилися прогнозувати швидкість нападу змій за формою їхніх зубів.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *