Віруси людини частіше передаються тварині, ніж навпаки – дослідження

Люди передають іншим тваринам більше вірусів, ніж ми інфікуємося від них – вчені

© unsplash.com Такій послідовності зазвичай приділяють менше уваги, хоча вона може допомогти нам краще розібратися у механізмах вірусних інфекцій, кажуть вчені.

Люди передають домашнім та диким тваринам більше вірусів, ніж ті передають нам, йдеться у новому аналізі вірусних геномів, проведеному вченими Університетського коледжу Лондона.

Більшість нових інфекційних захворювань спричиняються вірусами, що циркулюють в організмі тварин. Коли ці віруси переходять від тварин до людини, що називається зоонозом, можуть виникати спалахи захворювань, епідемії та пандемії, такі як Ебола, грип або Ковід-19. Враховуючи величезний вплив зоонозних захворювань на здоров’я населення, люди зазвичай розглядаються як поглиначі вірусів, а не як їхні джерела, при цьому передачі вірусів від людини до тварин приділяється набагато менше уваги.

У новому дослідженні група вчених розробила та застосувала методичні інструменти для аналізу майже 12 мільйонів вірусних геномів із відкритих баз даних. Використовуючи ці дані, вони реконструювали еволюційну історію та минулу зміну господарів вірусів із 32 сімейств, а також шукали, які частини вірусних геномів набули мутації під час зміни господарів.

Виявлено, що від людини віруси переходили до інших тварин приблизно вдвічі частіше, ніж навпаки. Ця закономірність є у всіх досліджених сімействах вірусів. Ще більше випадків заражень виявили в ситуаціях “від тварини до тварини”, не пов’язаних з людиною.

“Коли тварини заражаються вірусами від людини, це може не тільки нашкодити тварині та потенційно становити загрозу збереженню виду, але й створити нові проблеми для людей, вплинувши на продовольчу безпеку, якщо доведеться вибраковувати велику кількість худоби для запобігання епідемії, як це відбувалося останніми роками зі штамом пташиного грипу H5N1”, – коментує Седрік Тан з Інституту генетики UCL.

Якщо вірус, який переноситься людиною, заражає новий вид тварин, він може продовжувати процвітати навіть у разі знищення людей або виробити нові адаптації, перш ніж знову заразити людину.

Розуміння того, як і чому віруси еволюціонують, перестрибуючи на різних господарів, може допомогти нам з’ясувати, як виникають нові вірусні захворювання у людей та тварин, кажуть вчені.

Нагадаємо, минулого року у лам знайшли антитіла, які можуть допомогти людям у боротьбі з вірусами.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *