Колайдер Future Circular Collider FCC будує ЦЕРН, щоб відкрити нові частки

З чого складається Всесвіт? ЦЕРН будує ще один колайдер, щоб відкрити нові частки

© Згенеровано сервісом DALL-E на запит ZN.UA Очікувана вартість колайдера FCC оцінюється в 15 млрд євро.

Європейська організація з ядерних досліджень (ЦЕРН/CERN) будує новий суперколайдер під назвою Future Circular Collider (FCC), який буде у 1000 разів чутливішим до так званих “прихованих/фантомних частинок”, ніж обладнання, з яким організація працює зараз, пише Euronews.

Новий пристрій розбиватиме частинки об тверду поверхню, а не одна об іншу, що зараз використовується вченими для з’ясування того, з чого складається Всесвіт.

Колайдер є частиною проекту ЦЕРН “Пошук прихованих частинок” (SHiP), що готувався 10 років.

“SHiP – це один із тих експериментів, які здатні змінювати парадигму, він може підштовхнути нас до абсолютно нового режиму знань не тільки про наш Всесвіт, але і про наше становище в ньому. Багато чого з того, що ми знаємо, насправді може виявитися зовсім іншим”, – коментує професор Річард Якобссон, старший штатний фізик ЦЕРН.

За словами Якобссона, вченим ще ніколи не вдавалося виявити подібні частки, бо вони не мали відповідних технологій для цього.

Все, що ми можемо побачити в космосі неозброєним оком, включно із зірками та планетами, становить близько п’яти відсотків реальної матерії у Всесвіті, каже Якобссон. Інші 95 відсотків, за його словами, поки що розділені між 26 відсотками темної матерії та 69 відсотками темної енергії.

Вчені використовують Стандартну модель, яка розпізнає 17 видів частинок, щоб пояснити, із чого складається Всесвіт. У 2012 році вчені ЦЕРН виявили на Великому адронному колайдері нову частину Стандартної моделі під назвою бозон Хіггса, і це відкриття принесло їм Нобелівську премію з фізики. З того часу вчені безуспішно намагалися використовувати той же колайдер для вимірювання прихованих частинок, які також можуть становити темну матерію та темну енергію, але не є частиною Стандартної моделі.

Проект SHiP працюватиме разом з іншими експериментами ЦЕРН, включно з Великим адронним колайдером. Будівництво нових підземних споруд SHiP розпочнеться у 2026 році, а перші експерименти планують провести у 2032 році.

Колайдер FCC планують запустити в середині 2040-х років, але вихід на пік його потенціалу очікується лише у 2070-х роках.

Нагадаємо, минулого року вчені ЦЕРН підтвердили експериментально, що частки антиматерії піддаються гравітації.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *