Життя на Марсі – вчені знайшли поклади води на планеті

Вчені виявили наявність рідкої води на Марсі — що це означає

© NASA Це може свідчити про придатність планети до життя.

Величезна кількість води може бути захована глибоко в корі Марса, вважають вчені. І це викликає нові питання про можливість життя на червоній планеті, пише The Guardian.

Вчені припускають, що понад 3 мільярди років тому на поверхні Марса були не лише озера та річки, але й океани, однак коли планета втратила атмосферу, ці тіла зникли. Все, що видно сьогодні – це вічна мерзлота на полюсах планети.

Розрахунки дослідників свідчать про те, що величезна кількість рідкої води може бути знайдена в каменях приблизно на 11,5-20 км нижче поверхні Марса.

«Наша оцінка перевищує обсяги води, які, як передбачається, заповнювали ймовірні стародавні марсіанські океани», — вважає доктор Васан Райт, співавтор дослідження з Інституту океанографії Скріппса при Каліфорнійському університеті Сан-Дієго.

У своїй статті в Proceedings of the National Academy of Sciences Райт і його колеги повідомляють, що вони зробили розрахунки на основі даних гравітації Марса та вимірювань, зафіксованих посадковим модулем NASA InSight. Останні показують, як швидкість сейсмічних хвиль, створених землетрусами та ударами метеоритів, змінюється з глибиною всередині кори червоної планети.

«Середня кора, породи якої потріскані та заповнені рідкою водою, найкраще пояснює сейсмічні та гравітаційні дані», — пояснив Райт.

Він додав, що якщо вимірювання на посадковому модулі Insight є репрезентативними для всієї планети, кількість води, що потрапила в уламки скель, могла б заповнити на Марсі океан глибиною 1-2 км.

«На Землі підземні води проникли з поверхні, і ми очікуємо, що цей процес стався на Марсі. Проникнення, ймовірно, відбулося в той час, коли верхня земна кора була теплішою, ніж сьогодні», — сказав він.

Хоча результати не виключають можливості того, що вода могла випаруватися у космос або потрапила в мінерали, Райт певен, що робота дозволила вченим повторно оцінити відносний внесок різних механізмів у втрату поверхневої води Марса в минулому.

Дослідження також відкриває спокусливу можливість.

«Наявність води не означає, що на Марсі існує життя, однак вважається, що саме вода є важливим інгредієнтом для життя. Ми знаємо, що життя може існувати в глибині Землі, де є вода. Середня кора Марса містить ключовий інгредієнт для придатності для життя, яким ми його знаємо», — сказав Райт. 

Бетані Ельманн, професор планетознавства в Інституті космічних досліджень Кека, яка не брала участі в роботі, вважає, що необхідно зробити остаточне вимірювання, яке покаже, чи є на Марсі глибока рідка вода.

«На Землі, де є вода в рідкому стані, є життя, тому, якщо водоносні горизонти рідкої води присутні на Марсі зараз, вони є головною мішенню для пошуку життя», — додала вона.

Доктор Джон Вейд з Оксфордського університету говорить, що життя на Марсі його не здивує. 

«На початку своєї історії Марс міг бути так само сприятливим для простого життя, як Земля, якщо не більше», — сказав він.

Доктор Стівен Бенхем з Імперського коледжу Лондона додає, що ідентифікація рідкої води всередині земної кори також допоможе геофізикам і геологам зрозуміти внутрішню структуру Марса і його поведінку.

Проте Бенхем висловив сумніви, що ця вода може стати джерелом для пілотованих місій на Марс.

«Так, кількість води в земній корі потенційно величезна, але її буде важко отримати або використовувати», — сказав він.

Вчені знайшли безліч доказів того, що мільярди років тому поверхнею планети текли потоки води. Але в новому дослідженні науковці висловили припущення, що вода існувала на Червоній планеті набагато менший проміжок часу, ніж вважалося до цього

У січні повідомлялося, що зонд Європейського космічного агентства (ESA) виявив під поверхнею Марса шар замерзлої води. Її настільки багато, що у разі танення вода могла б покрити всю планету океаном глибиною 1,5-2,7 метра

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *