Екстремальна спека – з початку року встановлено вже 15 національних рекордів

Цього року у світі побито безпрецедентну кількість теплових рекордів

© freepik/freepik У 2024 році вже встановлено 15 національних температурних рекордів.

Екстремальні погодні умови стають дедалі частішими, а кліматичні зміни посилюються. Рекордні 15 національних теплових рекордів були побиті з початку цього року, пише The Guardian із посиланням на впливового історика-кліматолога  Максиміліана Ерреру, який веде архів екстремальних подій.

За словами Еррери, було також побито 130 місячних національних температурних рекордів разом із десятками тисяч місцевих максимумів, зареєстрованих на станціях моніторингу від Арктики до південної частини Тихого океану.

«Така кількість подій екстремальної спеки перевищує все коли-небудь бачене та навіть все, що вважали можливим раніше. Місяці з лютого 2024 року по липень 2024 року були найбільш рекордними для всіх статистичних даних», — сказав він. 

Це викликає занепокоєння, оскільки надзвичайну спеку минулого року можна пояснити поєднанням антропогенного глобального нагрівання, спричиненого спалюванням газу, нафти, вугілля та дерев,  і природного явища Ель-Ніньо – нагрівання тропічної поверхні Тихого океану, яке пов’язане з підвищенням температури в багатьох частинах світу. Але Ель-Ніньо згасає з лютого цього року, втім це не принесло полегшення.

«Із закінченням Ель-Ніньо рекорди не зменшуються, а навпаки – стаються набагато частіше, ніж наприкінці 2023 року», — сказав Еррера.

У деякі дні тисячі станцій моніторингу встановлюють нові рекорди місячних максимумів або мінімумів. Високі нічні температури означають, що люди та екосистеми не мають часу оговтатися від невблаганної спеки. Наприклад, наприкінці липня в китайському регіоні Юеян температура повітря була безпрецедентно високою – 32 °C у темний час доби вкупі з небезпечно високою вологістю.

Географічний діапазон національних рекордів усіх часів вражає. Мексика сягнула свого піку в 52C у Тепаче 20 червня. На іншому кінці світу, на австралійській території Кокосові острови 7 квітня втретє цього року було встановлено максимальну температуру за весь час – 32,8C.

Але найбільша спека зосередилася в тропіках. 7 червня Єгипет зареєстрував національний максимум 50,9C в Асуані. За два дні до цього Чад побив свій національний рекорд у 48C у Файї. 1 травня Гана досягла нового піку 44,6C у Навронзі, тоді як Лаос увійшов на нову територію спеки з 43,7C у Тха Нґоні. Еррера стверджує, що тропіки встановлювали рекорди щодня протягом 15 місяців поспіль.

Він спостерігає за кліматичними даними упродовж 35 років і заповнює важливу прогалину в моніторингу глобальної температури. З 2007 року міжнародні записи архівуються Всесвітньою метеорологічною організацією (WMO), яка організовує групи експертів для ретельного вивчення кожного з них у довготривалому процесі. Тим часом національні та субнаціональні записи оновлюються щогодини або щодня великою кількістю різних організацій. Еррера швидко об’єднує їх, перевіряє місцеві джерела та підтримує оновлення в своєму обліковому записі Extreme Temperatures Around the World X.

Його висновки збігаються з великими інституціями, а часто й випереджають їх. Усі вони попереджають про швидке нагрівання світу.

«Сирени віють вже за всіма основними індикаторами… Деякі рекорди не просто очолюють хіт-паради – вони їх руйнують. І зміни прискорюються», – сказав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш про сильну глобальну спеку минулого року.

Провідна моніторингова агенція Європейського Союзу, Copernicus Climate Change Service, нещодавно повідомила, що червень став 13-м місяцем поспіль, у якому встановлено місячний температурний рекорд, коли температура була на 1,5C вищою за середню доіндустріальну, що спричинило більш інтенсивні хвилі спеки, екстремальні опади та посухи,  зменшення крижаних покривів, морського льоду та льодовиків, а також прискорене підвищення рівня моря та нагрівання океану.

WMO також повідомила, що щонайменше 10 країн цього року зафіксували температуру вище 50C .

За словами Карло Буонтемпо, директора Copernicus, небажаним рекордам не видно кінця.

«Навіть якщо ця специфічна смуга крайнощів колись закінчиться, ми обов’язково побачимо побиття нових рекордів, оскільки клімат продовжує теплішати. Це неминуче, якщо ми не припинимо додавати парникові гази в атмосферу та океани», – говорить він.

Надії на похолодання поки що виявилися нездійсненними. Попередні дані супутника Copernicus ERA5 свідчать про те, що 22 липня став найспекотнішим днем ​​в історії Землі із середньою глобальною температурою повітря на поверхні 17,15C.

Еррера висловив надію, що попередження про екстремальні погодні умови зможуть підготувати світ до того, що насувається, і зменшити загрози для життя, інфраструктури та економіки. 

«Саме під час екстремальних погодних умов ми, люди та інші види, перебуваємо в стані стресу або ризику, тому ми потенційно більш уразливі», — наголошує він.

Національні та територіальні погодні рекорди цього року 

  • 28 лютого на Кокосових островах була встановлена ​​найвища температура за весь час – 32,8C. 29 лютого та 7 квітня рекорд знову повторився.
  • 6 березня Коста-Ріка побила свій національний рекорд із температурою 41C на Серро Уакаліто. 23 березня в тому ж місці рекорд було знову побито з температурою 41,5C .
  • 12 березня Коморські острови побили свій національний рекорд з температурою 36,2C в аеропорту Хахая.
  • 13 березня Конго побило свій національний рекорд з температурою 39,6C в Імфондо.
  • 24 березня Мальдіви побили свій національний рекорд з температурою 35,1C на Ханімаду. 11 квітня він знову повторився.
  • 31 березня Того побило свій національний рекорд із температурою 44C у Манго.
  • 3 квітня Малі побила свій національний рекорд із температурою 48,5C у Каєсі.
  • 10 квітня Беліз побив свій національний рекорд із температурою 42,3C у Бартон-Крік. Пізніше ця температура була зафіксована знову 17 травня.
  • 24 квітня Чад побив свій національний рекорд із 48C у Файї. 5 червня було побито і його.
  • 27 квітня Камбоджа побила свій національний рекорд з температурою 42,8C у Преах Вієхар і Свай Леу.
  • 1 травня свій національний рекорд із температурою 44,6°C побила  Гана у Навронго.
  • 1 травня Лаос побив свій національний рекорд із температурою 43,7°C у Тха Нґон.
  • 29 травня Палау досягла свого національного рекорду із 35C у міжнародному аеропорту Babelthuap. 2 червня вона побила його із 35,6C.
  • 7 червня Єгипет побив свій національний рекорд з температурою 50,9C в Асуані.
  • 20 червня Мексика сягнула свого національного рекорду із 52C у Тепаче.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *