
У Пужниках на Тернопільщині українські та польські археологи розпочали пошукові роботи Фото, відео 22.06.2026 12:48 Укрінформ На Тернопільщині розпочався другий етап пошуку залишків загиблих під час Другої світової війни на колишній території села Пужники.
Про це інформує кореспондент Укрінформу з місця події.
На території давнього цвинтаря тривають організаційні приготування. Учасники українсько-польської експедиції доставили необхідне обладнання, розбили намети та готуються до проведення досліджень. Сапери перевірили ділянку, де працюватимуть науковці.

“Наші піротехніки провели обстеження території на наявність небезпечних предметів на площі близько 5000 квадратних метрів на глибину до 50 сантиметрів. Перед початком пошукових робіт надзвичайно важливо проводити таку перевірку, оскільки місцевість може бути забруднена вибухонебезпечними предметами часів Першої та Другої світових воєн. Сьогодні не було виявлено жодного вибухонебезпечного предмета”, – повідомив начальник сектору організації піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ГУ ДСНС у Тернопільській області Роман Рогантинський.

Археологиня спеціалізованої установи “Волинські старожитності” Аліна Харламова зазначила, що експедиція триватиме приблизно тиждень.
“Ми плануємо проводити пошукові роботи траншейним методом із застосуванням сучасної техніки. Досліджуємо ділянку на території старого кладовища, поруч із місцем, де минулого року проводилася ексгумація”, – уточнила фахівчиня.

У Пужниках на Тернопільщині українські та польські археологи розпочали пошукові роботи / Фото: Юлія Томчишин 1 / 18









З українського боку в Пужниках працюють чотири археологи, які є фахівцями спеціалізованої установи “Волинські старожитності”, а з польського – 10 спеціалістів з Поморського медичного університету в Щецині.
Як інформував Укрінформ, перший етап ексгумаційних робіт на території колишнього села Пужники тривав з 23 квітня по 5 травня 2025 року. Ці роботи проводила спільна українсько-польська експедиція під професійним та безпековим наглядом української сторони. Під час ексгумації було виявлено останки 42 осіб. Наразі в Польщі проводяться їхні ДНК-дослідження.
У вересні в Тернопільській області відбулася церемонія перепоховання знайдених під час пошукових робіт у Пужниках останків. У заході брали участь представники української та польської влади, а також близько 40 нащадків мешканців колишнього села Пужники.
Проведення ексгумацій у Пужниках на Тернопільщині наприкінці квітня – на початку травня цього року було названо у Варшаві “проривом” у польсько-українських відносинах.
У грудні 2025 року польська сторона отримала черговий дозвіл на проведення другого етапу пошукових робіт у Пужниках на Тернопільщині.
Друга світова Війна Історія Польща Україна Ексгумація Тернопільщина
